NOWOŚCI

WSZYSTKIEMonika LuftKrzysztof Pieniążek
 
 
1
 
2
 
 
 
2021-09-30
Saklawi I - linia czy ród?
Na świecie dominującymi ogierami w pokazowym typie są od dłuższego już czasu przedstawiciele z linii ogiera Saklawi I. U progu trzeciego tysiąclecia, zaczęto je szeroko stosować także w Polsce, najpierw w państwowej, a następnie - wraz z jej rozwojem - w prywatnej hodowli. Ostatecznie doszło do sytuacji w której upowszechnia się opinia o „zalewie” hodowli ogierami Saklawi I, co na skutek nadmiernego inbredu, zagrażać ma niewielkiej populacji koni arabskich w Polsce.
2021-09-17
I Konferencja Hodowlana "Co dalej z hodowlą koni arabskich w Polsce"
W pięknej kamienicy u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia z Placem Zamkowym w Warszawie 11 września 2021 roku odbyła się konferencja hodowlana Towarzystwa, której motywem przewodnim była odpowiedź na pytanie: co dalej z hodowlą koni arabskich w Polsce? 
2021-08-13
Konferencja hodowlana Pure Polish Arabian Society
Konferencja hodowlana Pure Polish Arabian Society, to wydarzenie skierowane do hodowców, użytkowników polskich koni arabskich oraz miłośników rasy. Celem konferencji jest omówienie wybranych zagadnień związanych z hodowlą koni arabskich oraz w gronie uczestników - próba zdefiniowania w odniesieniu do koni arabskich pojęcia pure polish.
2021-06-11
Hippika albo Sposob Poznania, Chowania Y Stanowienia Koni / Przez Krzysztopha Pieniazka Pisana Anno Domini 1607
"Hippika, albo sposób poznania, chowania i stanowienia koni" Krzysztofa Pieniążka wydana w 1607 roku, pozostaje w cieniu bardziej popularnej, nieco wcześniejszej "Hippiki"  Krzysztofa Dorohostajskiego (wyd.1603). Książka Krzysztofa Pieniążka wydana skromnie została nieco zapomniana - najzupełniej niesłusznie.
2021-06-10
„Arabska awantura” Moniki Luft: o arabach bez cenzury
Pod koniec czerwca na rynku księgarskim pojawi się książka Moniki Luft, przez kilkanaście lat redaktor naczelnej portalu polskiearaby.com – „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela”
2020-11-13
EQUUS POLONUS
Equus Polonus - Koń w wojsku polskim w XVI wieku" autorstwa dr hab. Aleksandra Bołdyrewa  to niezwykle ciekawa praca historyczna poświęcona roli konia w wojsku polskim w XVI wieku. 
2020-10-22
Zygmunt Jabłecki; „Konie arabskie i orientalne w hodowli i wyścigach na ziemiach polskich do 1939 r.” Nakładem Autora. Krosno 2018.
2020-10-15
Pure Polish Arabian – to wciąż dobra marka!
Odrębność populacji koni arabskich wytworzonej w Polsce dała się zauważyć jeszcze w XIX wieku, a ugruntowała się w okresie międzywojennym. Hodowcy zagraniczni z podziwem zauważali, jak szybko nadrabiamy straty po zniszczeniach I wojny światowej. Błyskawicznie powstał dział arabski Państwowej Stadniny w Janowie Podlaskim w 1919r., a jak grzyby po deszczu odradzały się istniejące wcześniej lub powstawały nowe hodowle prywatne.
2020-03-18
Polska Księga Stadna Koni Arabskich Czystej Krwi 1926 - 2020
Początki hodowli koni orientalnych na ziemiach polskich sięgają legendarnych czasów  Rzeczpospolitej Obojga Narodów czyli XVI i XVII wieku. O obecności koni arabskich w Polsce świadczą liczne źródła historyczne. Konie orientalne wywarły ogromny wpływ na hodowlę koni w naszym kraju, dając podstawę do najsłynniejszych zwycięstw polskiej armii.
 
 
1
 
2
 
 
 
Copyright © 2020
projekt IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się